Game List for Alfonso Urbano in 2016

    DGradeOppDGradeDetail
       
  15 Vista Hermosa Championship 22.1.16   
1 lost to Ignacio Gutierrez-Trueba 4-7 19231705Block F
2 beat Ana Sanz 7-1 19241199Block F
3 beat Felipe Lopez De Carrizosa 7-5 19281651Block F
4 beat Charo Monzon 7-5 19311567Block F
5 beat Fernando Caballero 6-5 19361684Group D
6 lost to Susana Romero 3-4 19241941Group D
7 beat Rafael Romero 7-5 19362059Group D
       
  177 European Championship 26.5.16   
8 lost to Jose Riva 3-7 19332264Block B
9 lost to Jose Riva 5-7 19292267Block B
10 lost to Tomass Freimanis 4-7 19091573Block B
11 lost to Tomass Freimanis 4-7 18901592Block B
12 beat Sieglinde Zeh 7-6 18951671Block B
13 beat Sieglinde Zeh 7-5 19011666Block B
14 lost to James Field 3-7 18952131Block B
15 beat James Field 7-6 19092117Block B
16 lost to James Field 3-7 19042122Block B
17 beat Andrew Dymond 7-5 19162014Block B
18 lost to Andrew Dymond 6-7 19092021Block B
19 lost to Andrew Dymond 6-7 19022028Block B
20 beat David Hicks 7-6 19111899Block B
21 lost to David Hicks 4-7 19011909Block B
22 lost to David Hicks 2-7 18921920Block B
23 lost to Kevin Ham 4-7 18831910Block B
24 lost to Kevin Ham 4-7 18741919Block B
       
  180 European Championship Plate 26.5.16     
25 beat George Geis 7-6 18771512Block A
26 beat Jan Kral 7-6 18821622Block A
27 lost to Helena Jansson 4-7 18741952Block A
28 lost to Joakim Norback 6-7 18651904Q-final
       
  200 Ryder Vista Hermosa 3.6.16   
29 lost to Miguel Bausa 1-10 184917310
       
  218 Andalusian Championship 10.6.16     
30 beat Maria Fernandez-Pereira 7-1 18511400Rd 1 Grp F
31 beat Manuel Alvarez-Sala 7-5 18631939Rd 1 Grp F
32 beat Manuel Molina 7-4 18691693Rd 1 Grp F
33 beat Juan Carlos Morillo 7-4 18721535Rd 1 Grp F
34 beat Susana Romero 8-7 18831915Rd 2 Grp D
35 lost to Basilio Iglesias 4-10 18792137Rd 2 Grp D
36 beat Guillermo Rebuelta 10-8 18871813Rd 2 Grp D
37 lost to Rafael Romero 6-10 18832165Q-final
       
  248 Fernando Ansorena Trophy 18.6.16   
38 lost to Miguel Bausa 3-7 18711754Group D
39 lost to Carlos Ariza 5-7 18501419Group D
40 beat Domingo Renedo 7-5 18521438Group D
41 lost to Manuel Molina 5-7 18401752Q-final
       
  296 Spanish Team Cup 7.7.16     
42 beat Maria Dolores Salazar 7-1 18461658ELP v COB
43 beat Jose Enrique Otte 7-3 18551808ELP v COB
44 beat Elena De Soto 7-4 18571407ELP v MAD
45 beat Carolina Ruiz De Alda 7-4 18611575ELP v MAD
46 beat Rosa Garcia Cervantes 7-0 18631398ELP v VIG
47 beat Maria Briz 7-2 18651407ELP v VIG
       
  415 Vista Hermosa Gold 17.8.16     
48 beat Emilio Marin 10-4 18761914Block C
49 beat Luis De Gortazar 10-4 18841788Block C
50 beat Manuel Molina 10-5 18901737Block C
51 lost to Begona Gomez 6-7 18771758Q-final
52 beat Begona Gomez 7-5 18841751Q-final
53 beat Begona Gomez 7-6 18911745Q-final
54 lost to Basilio Iglesias 4-7 18862130S-final
55 lost to Basilio Iglesias 2-7 18812134S-final
       
  479 Portuguese Open 9.9.16     
56 beat Lita Gale 7-3 18821079Block A
57 lost to Guillermo Rebuelta 6-7 18711831Block A
58 beat Lionel Tibble 7-5 18882379Block A
59 lost to Roar Michalsen 8-9 18852154Q-final
       
  541 Spanish Championship 8.10.16     
60 beat Maria Jesus Pestana 7-0 18851087Rd 1 Block K
61 beat Domingo Renedo 7-2 18871466Rd 1 Block K
62 lost to Charo Monzon 6-7 18721576Rd 1 Block K
63 beat Manuel Molina 7-2 18791738Rd 1 Block K
64 beat Giuseppe Lopez De Carrizosa 7-4 18851716Rd 2 Block 5
65 lost to Andres Alvarez-Sala 5-7 18792044Rd 2 Block 5
66 beat Giuseppe Lopez De Carrizosa 4-3 18851720Rd 2 Block 5
67 beat Fernando Alvarez-Sala 7-4 18951884KO R1
68 beat Fernando Alvarez-Sala 7-4 19041874KO R1
69 lost to Jose Alvarez-Sala 3-7 18982086Q-final
70 lost to Jose Alvarez-Sala 5-7 18922092Q-final
       
  565 Vista Hermosa 28.10.16   
71 lost to Basilio Iglesias 6-10 188821180

Database last updated at Tue, 17 Mar 2020 12:53:05 +0000

30 March 2020 13:48:09