Event 738 in 2019

11.10.19 Spanish Championship Tier 1

Number of games: 176

NumWinnerLoserScoreDetail
1 Juan Manuel De Reyna Alfonso Urbano 7-4 Block A
2 Juan Enrique Moratalla Carlos Munoz 7-6 Block A
3 Alfonso Urbano Juan Enrique Moratalla 7-6 Block A
4 Jose Riva Juan Manuel De Reyna 7-4 Block A
5 Carlos Munoz Alfonso Urbano 7-4 Block A
6 Jose Riva Juan Enrique Moratalla 7-5 Block A
7 Juan Enrique Moratalla Juan Manuel De Reyna 7-6 Block A
8 Carlos Munoz Jose Riva 7-6 Block A
9 Carlos Munoz Juan Manuel De Reyna 7-3 Block A
10 Jose Riva Alfonso Urbano 7-3 Block A
11 Pedro Lozano Francisco Puerto 7-4 Block B
12 Ignacio Fernandez-Prada Carmen Perez Nogueras 7-2 Block B
13 Pedro Lozano Carmen Perez Nogueras 7-2 Block B
14 Jose Alvarez-Sala Francisco Puerto 7-2 Block B
15 Ignacio Fernandez-Prada Pedro Lozano 7-3 Block B
16 Jose Alvarez-Sala Carmen Perez Nogueras 7-2 Block B
17 Carmen Perez Nogueras Francisco Puerto 6-4 Block B
18 Jose Alvarez-Sala Ignacio Fernandez-Prada 7-4 Block B
19 Jose Alvarez-Sala Pedro Lozano 7-5 Block B
20 Francisco Puerto Ignacio Fernandez-Prada 7-5 Block B
21 Juan Peman Elena Adarve 7-2 Block C
22 Manuel Molina Ignacio Gross 7-3 Block C
23 Juan Peman Ignacio Gross 7-6 Block C
24 Andres Alvarez-Sala Elena Adarve 7-4 Block C
25 Manuel Molina Juan Peman 7-4 Block C
26 Andres Alvarez-Sala Ignacio Gross 7-3 Block C
27 Elena Adarve Ignacio Gross 7-6 Block C
28 Andres Alvarez-Sala Manuel Molina 7-4 Block C
29 Andres Alvarez-Sala Juan Peman 7-4 Block C
30 Elena Adarve Manuel Molina 7-5 Block C
31 Rafael Serrano Fernando Guilloto 7-2 Block D
32 Maria Taylor Pedro Ruiz-Ocejo 7-5 Block D
33 Fernando Guilloto Maria Taylor 7-4 Block D
34 Manuel Alvarez-Sala Pedro Ruiz-Ocejo 7-2 Block D
35 Rafael Serrano Maria Taylor 7-3 Block D
36 Manuel Alvarez-Sala Fernando Guilloto 7-2 Block D
37 Manuel Alvarez-Sala Rafael Serrano 7-4 Block D
38 Manuel Alvarez-Sala Maria Taylor 7-4 Block D
39 Pedro Ruiz-Ocejo Rafael Serrano 7-5 Block D
40 Pedro Ruiz-Ocejo Fernando Guilloto 7-5 Block D
41 Miguel Bausa Blanca Medina 7-4 Block E
42 Fernando Soto Beltran Hormaechea 7-1 Block E
43 Beltran Hormaechea Miguel Bausa 7-5 Block E
44 Basilio Iglesias Blanca Medina 7-3 Block E
45 Miguel Bausa Fernando Soto 7-2 Block E
46 Basilio Iglesias Beltran Hormaechea 7-2 Block E
47 Basilio Iglesias Fernando Soto 7-5 Block E
48 Beltran Hormaechea Blanca Medina 7-5 Block E
49 Fernando Soto Blanca Medina 7-2 Block E
50 Basilio Iglesias Miguel Bausa 7-6 Block E
51 Gabriel Ximenez De Embun Luisa Olazabal 7-5 Block F
52 Begona Elzaburu Luis Alvarez-Sala 6-5 Block F
53 Gonzalo Alvarez-Sala Begona Elzaburu 7-3 Block F
54 Luisa Olazabal Begona Elzaburu 7-4 Block F
55 Gonzalo Alvarez-Sala Gabriel Ximenez De Embun 6-5 Block F
56 Luis Alvarez-Sala Luisa Olazabal 7-6 Block F
57 Gonzalo Alvarez-Sala Luis Alvarez-Sala 5-3 Block F
58 Luisa Olazabal Gonzalo Alvarez-Sala 7-4 Block F
59 Luis Alvarez-Sala Gabriel Ximenez De Embun 7-6 Block F
60 Begona Elzaburu Gabriel Ximenez De Embun 6-5 Block F
61 Susana Romero Carlos Ariza 7-6 Block G
62 Ignacio Gutierrez-Trueba Casilda Chavarri 7-2 Block G
63 Susana Romero Casilda Chavarri 7-5 Block G
64 Rafael Romero Carlos Ariza 7-4 Block G
65 Ignacio Gutierrez-Trueba Susana Romero 7-6 Block G
66 Rafael Romero Casilda Chavarri 7-4 Block G
67 Casilda Chavarri Carlos Ariza 7-4 Block G
68 Rafael Romero Ignacio Gutierrez-Trueba 7-2 Block G
69 Ignacio Gutierrez-Trueba Carlos Ariza 7-6 Block G
70 Rafael Romero Susana Romero 7-6 Block G
71 Catalina Solis Jose Maria Gomez Quiros 7-6 Block H
72 Fernando Caballero Luis Hormaechea 7-5 Block H
73 Luis Hormaechea Jose Maria Gomez Quiros 7-6 Block H
74 Felipe Mestanza Catalina Solis 7-4 Block H
75 Luis Hormaechea Felipe Mestanza 7-1 Block H
76 Fernando Caballero Jose Maria Gomez Quiros 7-6 Block H
77 Felipe Mestanza Fernando Caballero 7-2 Block H
78 Luis Hormaechea Catalina Solis 7-5 Block H
79 Fernando Caballero Catalina Solis 7-2 Block H
80 Jose Maria Gomez Quiros Felipe Mestanza 6-5 Block H
81 Fernando Guilloto Francisco Puerto 7-6 Play-off 1
82 Fernando Guilloto Francisco Puerto 7-4 Play-off 1
83 Casilda Chavarri Blanca Medina 7-4 Play-off 2
84 Blanca Medina Casilda Chavarri 7-4 Play-off 2
85 Blanca Medina Casilda Chavarri 7-6 Play-off 2
86 Elena Adarve Alfonso Urbano 7-4 Play-off 3
87 Alfonso Urbano Elena Adarve 7-6 Play-off 3
88 Elena Adarve Alfonso Urbano 7-6 Play-off 3
89 Begona Elzaburu Catalina Solis 7-6 Play-off 4
90 Begona Elzaburu Catalina Solis 7-1 Play-off 4
91 Ignacio Gross Juan Manuel De Reyna 7-6 Play-off 5
92 Juan Manuel De Reyna Ignacio Gross 7-4 Play-off 5
93 Ignacio Gross Juan Manuel De Reyna 7-4 Play-off 5
94 Gabriel Ximenez De Embun Jose Maria Gomez Quiros 7-3 Play-off 6
95 Jose Maria Gomez Quiros Gabriel Ximenez De Embun 7-5 Play-off 6
96 Jose Maria Gomez Quiros Gabriel Ximenez De Embun 7-5 Play-off 6
97 Carmen Perez Nogueras Maria Taylor 7-4 Play-off 7
98 Maria Taylor Carmen Perez Nogueras 7-5 Play-off 7
99 Maria Taylor Carmen Perez Nogueras 7-4 Play-off 7
100 Beltran Hormaechea Carlos Ariza 7-6 Play-off 8
101 Carlos Ariza Beltran Hormaechea 7-6 Play-off 8
102 Carlos Ariza Beltran Hormaechea 7-6 Play-off 8
103 Fernando Guilloto Jose Riva 7-6 KO R1
104 Jose Riva Fernando Guilloto 7-3 KO R1
105 Jose Riva Fernando Guilloto 7-4 KO R1
106 Manuel Molina Pedro Ruiz-Ocejo 7-5 KO R1
107 Pedro Ruiz-Ocejo Manuel Molina 7-4 KO R1
108 Pedro Ruiz-Ocejo Manuel Molina 7-4 KO R1
109 Blanca Medina Luis Hormaechea 7-6 KO R1
110 Luis Hormaechea Blanca Medina 7-3 KO R1
111 Blanca Medina Luis Hormaechea 7-5 KO R1
112 Fernando Soto Luisa Olazabal 7-2 KO R1
113 Fernando Soto Luisa Olazabal 7-6 KO R1
114 Manuel Alvarez-Sala Elena Adarve 7-3 KO R1
115 Manuel Alvarez-Sala Elena Adarve 7-4 KO R1
116 Ignacio Fernandez-Prada Juan Enrique Moratalla 7-4 KO R1
117 Ignacio Fernandez-Prada Juan Enrique Moratalla 7-5 KO R1
118 Begona Elzaburu Basilio Iglesias 7-3 KO R1
119 Basilio Iglesias Begona Elzaburu 7-3 KO R1
120 Begona Elzaburu Basilio Iglesias 7-5 KO R1
121 Ignacio Gutierrez-Trueba Felipe Mestanza 7-4 KO R1
122 Ignacio Gutierrez-Trueba Felipe Mestanza 7-6 KO R1
123 Jose Alvarez-Sala Ignacio Gross 7-5 KO R1
124 Jose Alvarez-Sala Ignacio Gross 7-3 KO R1
125 Rafael Serrano Juan Peman 7-4 KO R1
126 Rafael Serrano Juan Peman 7-5 KO R1
127 Rafael Romero Jose Maria Gomez Quiros 7-2 KO R1
128 Rafael Romero Jose Maria Gomez Quiros 7-3 KO R1
129 Luis Alvarez-Sala Miguel Bausa 7-5 KO R1
130 Miguel Bausa Luis Alvarez-Sala 7-5 KO R1
131 Miguel Bausa Luis Alvarez-Sala 7-4 KO R1
132 Andres Alvarez-Sala Maria Taylor 7-3 KO R1
133 Andres Alvarez-Sala Maria Taylor 7-1 KO R1
134 Pedro Lozano Carlos Munoz 7-2 KO R1
135 Carlos Munoz Pedro Lozano 7-5 KO R1
136 Carlos Munoz Pedro Lozano 7-3 KO R1
137 Gonzalo Alvarez-Sala Carlos Ariza 7-3 KO R1
138 Gonzalo Alvarez-Sala Carlos Ariza 7-3 KO R1
139 Susana Romero Fernando Caballero 7-5 KO R1
140 Fernando Caballero Susana Romero 7-4 KO R1
141 Fernando Caballero Susana Romero 7-6 KO R1
142 Jose Riva Pedro Ruiz-Ocejo 7-5 KO R2
143 Jose Riva Pedro Ruiz-Ocejo 7-1 KO R2
144 Fernando Soto Blanca Medina 7-3 KO R2
145 Fernando Soto Blanca Medina 7-5 KO R2
146 Manuel Alvarez-Sala Ignacio Fernandez-Prada 7-4 KO R2
147 Ignacio Fernandez-Prada Manuel Alvarez-Sala 7-5 KO R2
148 Manuel Alvarez-Sala Ignacio Fernandez-Prada 7-3 KO R2
149 Ignacio Gutierrez-Trueba Begona Elzaburu 7-5 KO R2
150 Begona Elzaburu Ignacio Gutierrez-Trueba 7-1 KO R2
151 Ignacio Gutierrez-Trueba Begona Elzaburu 7-5 KO R2
152 Jose Alvarez-Sala Rafael Serrano 7-2 KO R2
153 Jose Alvarez-Sala Rafael Serrano 7-6 KO R2
154 Miguel Bausa Rafael Romero 7-6 KO R2
155 Rafael Romero Miguel Bausa 7-4 KO R2
156 Rafael Romero Miguel Bausa 7-4 KO R2
157 Andres Alvarez-Sala Carlos Munoz 7-6 KO R2
158 Andres Alvarez-Sala Carlos Munoz 7-1 KO R2
159 Gonzalo Alvarez-Sala Fernando Caballero 7-6 KO R2
160 Gonzalo Alvarez-Sala Fernando Caballero 7-2 KO R2
161 Jose Riva Fernando Soto 7-4 Q-final
162 Jose Riva Fernando Soto 7-2 Q-final
163 Manuel Alvarez-Sala Ignacio Gutierrez-Trueba 7-6 Q-final
164 Manuel Alvarez-Sala Ignacio Gutierrez-Trueba 7-2 Q-final
165 Rafael Romero Jose Alvarez-Sala 7-0 Q-final
166 Jose Alvarez-Sala Rafael Romero 7-5 Q-final
167 Rafael Romero Jose Alvarez-Sala 7-4 Q-final
168 Andres Alvarez-Sala Gonzalo Alvarez-Sala 7-5 Q-final
169 Andres Alvarez-Sala Gonzalo Alvarez-Sala 7-5 Q-final
170 Jose Riva Manuel Alvarez-Sala 7-3 S-final
171 Jose Riva Manuel Alvarez-Sala 7-5 S-final
172 Andres Alvarez-Sala Rafael Romero 7-6 S-final
173 Andres Alvarez-Sala Rafael Romero 7-4 S-final
174 Manuel Alvarez-Sala Rafael Romero 10-9 3/4th
175 Andres Alvarez-Sala Jose Riva 7-6 Final
176 Andres Alvarez-Sala Jose Riva 7-6 Final

NumNameTotalWinsLosses
1 Elena Adarve 9 4 5
2 Andres Alvarez-Sala 14 14 0
3 Gonzalo Alvarez-Sala 10 7 3
4 Jose Alvarez-Sala 11 9 2
5 Manuel Alvarez-Sala 14 11 3
6 Luis Alvarez-Sala 7 3 4
7 Carlos Ariza 9 2 7
8 Miguel Bausa 10 5 5
9 Fernando Caballero 9 5 4
10 Casilda Chavarri 7 2 5
11 Juan Manuel De Reyna 7 2 5
12 Begona Elzaburu 12 7 5
13 Ignacio Fernandez-Prada 9 5 4
14 Jose Maria Gomez Quiros 9 3 6
15 Ignacio Gross 9 2 7
16 Fernando Guilloto 9 4 5
17 Ignacio Gutierrez-Trueba 11 7 4
18 Luis Hormaechea 7 4 3
19 Beltran Hormaechea 7 3 4
20 Basilio Iglesias 7 5 2
21 Pedro Lozano 7 3 4
22 Blanca Medina 12 4 8
23 Felipe Mestanza 6 2 4
24 Manuel Molina 7 3 4
25 Juan Enrique Moratalla 6 2 4
26 Carlos Munoz 9 5 4
27 Luisa Olazabal 6 2 4
28 Juan Peman 6 2 4
29 Carmen Perez Nogueras 7 2 5
30 Francisco Puerto 6 1 5
31 Jose Riva 15 11 4
32 Susana Romero 7 3 4
33 Rafael Romero 15 10 5
34 Pedro Ruiz-Ocejo 9 4 5
35 Rafael Serrano 8 4 4
36 Catalina Solis 6 1 5
37 Fernando Soto 10 6 4
38 Maria Taylor 9 3 6
39 Alfonso Urbano 7 2 5
40 Gabriel Ximenez De Embun 7 2 5

Database last updated at Fri, 27 May 2022 12:28:10 +0100

28 May 2022 18:20:22